loader
Yükleniyor...
İstanbul

Psikoterapi Hakkında Yanlış Bilinenler

Psikoterapi Hakkında Yanlış Bilinenler 
1-     Psikoterapi: muhabbet etmek, dert dinlemek, teselli etmek, gaz vermek, onaylamak, akıl vermek değildir. Bunlar sadece kısa süreli rahatlama sağlar. Uzun vadede tedavi edici değildir.
 
2-     Psikoterapide ilk birkaç seans genellikle bireyi tanımaya,  problemi ve uygulanacak tedavi stratejilerini belirlemeye yöneliktir. Psikoterapiye gelen danışanların ilk görüşmede sorunlarından tamamen kurtulup yepyeni bir hayata başlayacaklarını düşünmeleri çoğu zaman hayal kırıklığı yaşamalarına ve terapiyi bırakmalarına neden olmaktadır. Tabiî ki psikoterapi yeni bir hayata başlamak için güzel bir fırsattır. Ancak bunun için biraz sabır gerekmektedir.
 
3-     Psikiyatristler ilaç yazar, psikologlar psikoterapi yapar fikri her zaman geçerli değildir.
Türkiye’ de üniversitelerin psikiyatri ve psikoloji bölümlerinde lisans öğrencilerine kapsamlı bir psikoterapi eğimi verilmemektedir (2014). Dolayısıyla psikoterapi,  psikolog, psikolojik danışman ve psikiyatristlerin üniversite eğitimlerinden sonra bireysel olarak katıldıkları eğitimler ve çalışmalar sonrası uzmanlaşılan bir alandır. Her ne kadar ülkemizde psikiyatri polikliniklerinde ilaç tedavisi öncelikli olarak kullanılsa da, psikoterapi eğitimi almış ve psikoterapi uygulayan psikiyatristler de bulunmaktadır.
 
4-     Psikoterapinin alternatifi antidepresan ilaçlar değildir. Psikoterapi gerektiren sorunlara         yönelik olarak bilinçsizce antidepresan kullanımı sorunları kısa süreli olarak bastırmakta, uzun vadede ise beynin nörokimyasal dengesinin bozulması sonucu daha ciddi sorunlara yol açabilmektedir.
 
5-     Psikoterapi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla istismar edilebilen bir alan olmuştur. Psikoloji veya tıp eğitimi olmayan kişilerin kulaktan dolma bilgilerle ve kısa süreli aldıkları bazı kurslarla (hipnoz, eft v.b.) psikoterapi yapmaları etik değildir. Hipnoz, eft ve emdr terapide kullanılabilecek önemli enstrümanlardır. Ancak Psikoloji altyapısı olmayan insanların salt bu yöntemlerle hastalıkları iyileştirdikleri iddiası bilimsel değildir. Yine bu yöntemleri uygulayan kimselerin “1 günde panik atağa son”, “3 seansta depresyondan kurtulun” gibi reklamları bilimsel verilerle bağdaşmamaktadır. Hiçbir danışanı görmeden ve değerlendirmeden bu tür iddialarda bulunulamaz.
 
6-     Psikoterapi sadece çocukluk anılarınızın veya geçmiş travmalarınızın anlattırıldığı bir süreç değildir. Çocukluk anılarının ve geçmiş travmaların üzerine odaklanan terapiler psikodinamik ve psikanalitik kökenli terapilerdir ve son derece akımlardır. Ancak bu dünyada bilinen onlarca farklı terapi yöntem ve tekniklerinden bir tanesidir. Örneğin bilişsel ve davranışçı terapiler çok fazla geçmiş yaşantılara odaklanmaz. Bu gün ile çalışır.
 
7-     Psikoterapiye sadece hasta insanlar gitmez. Her insan hayatı boyunca zorlu süreçlerle karşı karşıya kalır. Bu süreçlerin yaşandığı dönemlerde daha sağlıklı kararlar alabilmek, süreci en az hasarla atlatmak ve daha dengeli bir yaşam sürdürebilmek adına psikoterapi bireye büyük faydalar sağlar.

Mustafa Gödeş
Klinik Psikolog